Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Poradna > Zubní kámen a zánět dásní

Zubní kámen a zánět dásní



Často při základních prohlídkách a očkováních překvapím majitele odhalením dásní jejich zvířete . V úžasu zjistí, co nosí jejich pes nebo kočka v tlamičce. Zapáchající zuby pokryté zubním kamenem, odchlíplé zanícené dásně, kývající se zuby. Jindy majitelé navštíví veterinu sami, protože psíkovi nepříjemně páchne z tlamy, nebo odmítá přijímat tvrdou stravu.

Zubní kámen vzniká mineralizací zubního plaku, ulpívá pevně na zubech, způsobuje jejich zabarvení, ale také odchlípnutí dásní, jejich zánět, krvácení a uvolňování zubů.

Jeho negativní vliv nezůstává lokalizovaný jenom v dutině ústní. Může být vydatným zdrojem bakterií pro vážné orgánové infekce jako jsou záněty kloubů, srdečních chlopní, abscesy jater a ledvin, které jsou vážnou hrozbou pro všechny kategorie pejsků. Nejedná se tudíž o kosmetickou, ale hlavně zdravotní indikaci k návštěvě veteriny.

Jak probíhá zákrok u nás?

  1. První návštěva v ordinaci. 
    Prohlédneme společně s majitelem zuby, dásně a zjistíme rozsah zubního kamene u jeho pejska nebo kočičky. Mnohdy si domluvíme i další drobné zákroky, pro které můžeme využít té samé anestezie. Jedná se napr.o čištění uší, análních žláz, stříhání drápků apod. U starších pejsků doporučuji rozšířenou předoperační prohlídku – krevní testy. Ty nám víc napoví o aktuálním zdravotním stavů staršího pacienta. S majiteli proberu způsob a typ anestezie, který je různý v závislosti na věku, fyzické kondici , předpokládané délky a invazivity zákroku. (více informací najdete na www.veterinanebusice.cz  v sekci poradna/anestezie
  2. Pejska přivede majitel v předem stanoveném termínu
    cca po osmihodinové hladovce. Typy sedace, výběr léků, způsob aplikace (nitrožilní, do svalu, inhalační) určujeme tzv. na míru.Obyčejně zákrok trvá 20-30minut. Je vhodné mít možnost anestezii podle potřeby prohloubit, např kvůli trhání zubů, které je víc bolestivé. I v průběhu tak jednoduchého zákroku jsou monitorovány všechny životní funkce a pacient je intubovaný, čímž se předchází možnému vdechnutí infekčního aerosolu do plic.
  3. K samotnému čištění se používá ultrazvukový přístroj 
    který má nesporné výhody v porovnání s mechanickým odtraňováním škrabkou. Zubní kámen se uvolňuje po narušení ultrazvukem. Dostaneme se i k téměř nepřístupným štěrbinám a ploškám uvnitř ústní dutiny a sonda je zároveň neustále oplachována proudem vody, čímž je zabezpečeno chlazení zubu. Takto důkladná revize a zásah v tlamičce samozřejmě bez sedace pacienta není možná. Po čištění jsou zuby leštěny pastou, aby povrch zubu byl maximálně hladký a minimalizovalo se opětovné usazování zubního plaku.
  4. Po ukončení zákroku jsou pejskovi/kočičce podány léky proti bolesti a zánětu. 
    U vážnějších infekcí dásní aplikujeme i antibiotika. Někdy je malý pacient dostane už pár dní před plánovaným zákrokem jindy následně na několik dní po čištění zubů.
  5. Pejsek zůstává až do úplného probuzení u nás v hospitalizaci. 
    Bývá to otázka hodiny, ale někdy je vhodnější ponechat zvíře v naší péči déle a vyzvednout si jej večer před 18.hodinou.
  6. Doporučuji také zakoupení... 
    enzymatické zubní pasty, kartáčku, dentálních žvýkaček nebo plátků, které napomáhají k mechanickému odstraňování zbytků potravy a redukují tvorbu zubního kamene.
  7. Zubní kámen trápí zejména malá plemena ve vyšším věku. 
    To je důvod, proč se majitelé obávají anestezie, aniž by si uvědomovali mnohem vážnější negativní vliv zubního kamene na celkový zdravotní stav u geriatrického pacienta. Myslím, že při vhodně zvolené sedaci, medikaci, monitoringu, provedení čištění a pooperační péči se jedná o vysoce bezpečný a přínosný zákrok u starých pejsků.
  8. Proč jsou ceny tak různé? 
    Snad jsem na tuto otázku odpověděla celým článkem. Cenu určuje volený typ anestezie, monitoring pacienta, používání léků, délka zákroku, použití přístrojů – ( inhalační anestezie, ultrazvuková čistička apod.).

Kvalita provedeného čištění, bezpečnost anestezie, pooperační komfort pacienta a majitele se vždy zákonitě odrazí v ceně zákroku.

Bezpečnost a kvalita provedené operace je samozřejmou prioritou každého pracoviště. Standardní cena: komplet anestezie, léky, úkon, hospitalizace 1den se u nás pohybují od 1200kč-2500 Kč.(Předběžnou kalkulaci Vám na požádání připravíme po první prohlídce).

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů