Často se setkávám s různými postoji ke kastraci psů. Obracejí se na mě klienti s prosbou o radu a chtějí znát můj názor. Shrnula jsem pro Vás nejčastější otázky, s nimiž jsem se setkala.
…dá se odpovědět z několika hledisek – tedy různě. Záleží na Vašich prioritách.Nekastrovaná fenka je cca 2x ročně atraktivní i pro cizí psy /ne jen pro Vašeho/,proto kastrací feny zabráníte nechtěnému vrhu štěňátek jednou provždy. Kdybych měla vybrat jen jednoho z nich-asi bych volila fenku. Ale na druhé straně-kdyby měl psík například problémy s prostatou- a kastrace by mu prospěla i ze zdravotního hlediska, kastrovala bych jeho. Zde je důležitý komplexní pohled na věc.
…znovu se na problém musíme podívat z více úhlů. Z pohledu prevence nádorů mléčné žlázy MUSÍ být kastrace provedena před prvním háráním /to je 96% ochrana /, nebo nejpozději mezi prvním a druhým háráním. Později je to z pohledu onkologa víceméně jedno. Jestliže chcete mít psa ke kynologickým účelům a výcviku,doporučovala bych kastraci po prvním hárání, neboť psychika psa se po zákroku může změnit. Dále záleží i na plemeni psa. Německá doga psychicky dozrává cca do 1.5 roku věku, ale malá plemena dosahují psychické zralosti už v cca 8-12 měsících. Jako prevence nechtěného krytí je kastrace vhodná kdykoli, nejlepší je zákrok naplánovat mimo říji. Kastraci starých fen doporučujeme jako prevenci zánětu dělohy, který je poměrně častý a vzniká 6-8 týdnů po hárání, kdy majitel pozoruje někdy výtok, zvýšený příjem vody, únavu, horečky, které jsou již průvodním jevem vážného onemocnění a kastrace je jednou z možností, jak fence zachránit život. Takže odpověď??? V každém věku přináší kastrace určité výhody.
…na našem pracovišti rozumíme pod pojmem kastrace ZÁSADNĚ ovariohysterektomii, t.j. odstranění obou vaječníků a celé dělohy. Fenky absolvují předoperační vyšetření krve /kterým zjistíme momentální způsobilost zvířete absolvovat tento zákrok / ,je-li vše v pořádku, jsou připraveny k narkóze. Ta může být inhalační nebo injekční – záleží na vybavení pracoviště, stavu pacienta a možnostech majitele. Po uvedení fenky do celkové anestezie otevře chirurg dutinu břišní- opět jsou dvě možnosti- „zdola“ /med.z linea alba/ nebo z boku, tzv.“miniinvazívně“, kdy je operační rána velká asi 2-3cm. Záleží na velikosti psa. Majitelé preferují samozřejmě malé rány. Naší prioritou je odstranění obou vaječníků a celé dělohy. Zákrok trvá cca 50 minut. Při obou typech narkózy budíme zvířata ihned po zákroku a zhruba po hodinové hospitalizaci si je majitel odváží domů. Samozřejmostí je aplikace léků proti bolesti, někdy též antibiotik-to vše závisí na rozhodnutí veterináře a na stavu pacienta. Po operaci, pokud vše probíhá standardně, absolvuje majitel s fenkou 2-3 pooperační kontroly a vyjmutí stehů cca za 12 dní.
…Standardně se doba operace pohybuje od 30 do 60 minut. Probírání po narkóze je individuální, záleží na použitém anestetiku, stavu, věku a kondici pacienta. Fenky v košickém útulku se po použití injekční anestezie budily 15-30 minut po zákroku, a obvykle už druhý den chodí, běhají a žijí normálním životem.
…Samozřejmě, musí.Je to u fenky zákrok v břišní dutině, který by byl bez celkové narkózy značně bolestivý a nebyla by možná ani manipulace se zvířetem. To samé se týká i kastrace psa-samce, i když jde o zákrok mimo dutinu břišní.
Někdy se fence „vybere všecko“,ale fence naší sousedky nechali vaječníky.
…Existuje více medicínských postojů k této otázce. Já se držím praxe a zkušeností světoznámé americké autority paní Terezy W. Fossum, která tvrdí, že „zásadně musí všecko pryč“- a vyhneme se tím možným hormonálním, dermatologickým a jiným komplikacím,které jsou poměrně časté po tzv. neúplných kastracích, proto u nás na klinice provádíme jen kompletní ovariohysterektomie.
…už jsem odpověděla.Tyto praktiky vznikaly jako analogie k humánní praxi. Hormonální cyklus, fyziologie rozmnožování a jiné souvislosti jsou u člověka a psa zásadně odlišné. V současnosti má veterinární praxe dostatek svých statistik, zkušeností a poznatků, které jednoznačně potvrzují správnost úplných kastrací.
…toto je opět věcí názoru a jedna z dalších analogií s humánní praxí. Já osobně hormonální přípravky tohoto typu ve veterinární praxi nepoužívám. Jsou to samozřejmě certifikované preparáty určené k těmto účelům, ale nemám ráda jejich vedlejší účinky. Proto s klienty raději proberu celou situaci a pokud je fenka mladá a chtějí štěňátka- budeme ji raději dvakrát hlídat a necháme cyklus proběhnout přirozeně, bude –li krytá.Pokud jsou štěňata a priori nežádoucí, volíme kastraci jako jednorázové řešení na celý život.
…Na otázku „jestli se něco stalo“, Vám odpoví Váš veterinář cca 26. den po eventuálním nakrytí, pokud fenka absolvuje USG-vyšetření. Počítejte s tím, že ideální čas na krytí je 9-12 den cyklu. Z praxe vím, že klient není často schopen přesně uvést, ve kterém dni cyklu se fenka nachází…
…Kastrace gravidní fenky ?? Dotkli jsme se velmi citlivé oblasti, kde se setkávají etika, pseudoetika a realita…Je osobní věcí každého-myslím chovatele i veterináře, jak se k takové věci postaví. Já sama-jako mladá veterinářka- jsem tento problém řešila a přiznám se, že jsem časem svůj postoj změnila.
Krédem každého lékaře je zachraňovat. Realita ve veterinární praxi je však někdy jiná. Časem jsem pochopila, že mojí úlohou a posláním je také zabránit tomu, aby se rodila nechtěná štěňátka, která jsou drasticky topená v potocích, která nám přinášejí v igelitkách z kontejnerů…pochopila jsem, že být morální a nevykastrovat gravidní fenku a potom strčit hlavu do písku, abych neviděla přeplněné útulky , v tom moje pomoc nespočívá. Proto dnes, po letech praxe, nemám strach říci, ano, dokážu vykastrovat zvíře v raném stádiu gravidity, nemám z toho radost, ale je to nutné a moudré rozhodnutí. Takže máte-li osmiletou fenku eventuálně nakrytou, nechte ji klidně kastrovat. Energii, kterou byste věnovali odchovu nechtěných štěňat, můžete věnovat pomoci pejskům a štěňátkům už narozeným a čekajícím v útulku na své nové majitele. Samozřejmě, berte toto jako můj osobní postoj. Akceptuji i odlišné názory kolegů na tuto problematiku.
…je to velmi obšírné téma…Odpověď je jiná u psa a feny, liší se podle plemena a temperamentu zvířete. Obecně se kastrovaná zvířata pokládají za klidnější a přítulnější..atd. Mnoho majitelů se obává ztráty temperamentu zvířete, jiní naopak požadují kastraci proto, že je zvíře agresivní. Je velmi důležité pohovořit si otevřeně s Vaším veterinářem, včas a detailně mu sdělit svá očekávání. Problém nechtěných štěňat je vyřešený jasně, kastrovaná fenka neporodí. Problematika psychiky je komplikovanější. Pes, který je dominantně agresivní, se může kastrací zklidnit. Pes, který je útočný ze strachu, zůstane agresivní i nadále. Mnozí psi k výkonu svého poslání – asistenční, slepečtí psi- jsou kastrovaní automaticky, aby zůstávali koncentrovaní na svoji práci. Proto o psychice, povaze pejska a o Vašich očekáváních, která má kastrace naplnit, doporučuji hovořit napřed.
…něco o psychice jsem už naznačila…Vnější změny???Nežádoucí, ale ovlivnitelná, je tendence k přibývání hmotnosti a typický je růst tzv. štěněčí podsady – jemné dlouhé husté srsti.
…kastrace obecně snižuje pohlavní pud na minimum- a často vyřeší u psů i útěky z domova. Pozor ale na plemena, která mají v sobě „toulavé boty“ a tento styl života souvisí s jejich genetickou výbavou a povahou, typickou pro dané plemeno. Tam efekt nemusí být 100%. A je důležitá ještě jedna věc. U nás je v obecném povědomí zažité, že za nechtěná štěňata mohou pouze majitelé feny. Já s tím nesouhlasím… Co ti pobíhající věční milovníci, kteří se těší z psího života a nechávají za sebou desítky zničených plotů a hromady bezprizorních štěňátek???I tito pejskové mají často domov a pána, který nese za svého psa zodpovědnost. Nezapomínejme na to…Proto pokud váš pes utíká, kastrace určitě ANO !!
…záleží na tom, jak to myslíte…Samotný zákrok a pooperační období probíhá pod lékařskou kontrolou a za použití léků proti bolesti. Co se týká ETIKY a zásahu do „psích práv“, kdybyste viděli takové množství uvázaných, zavřených- nebo naopak zraněných a zrazených psů jako já- a toto bývá často součástí jejich svobody ,„přirozeného života“, který jim vymezil člověk, tak by Vám kastrace přišla jako rozumné a kultivované řešení.
…je to rozmanité.Záleží na použitém typu anestezie, léků, materiálů, hmotnosti psa, délce zákroku, použití technického vybavení, personálu, atd..toto vše ovlivňuje cenu zákroku. V Praze se cena pohybuje od 4000 do 8000 Kč.
U nás klienti obvykle požadují předoperační vyšetření, inhalační narkózu a miniinvazivní vstup. Je tedy jasné, že se toto odráží v ceně operace.
…ve vyspělých zemích jsou samozřejmostí, často jsou tyto zákroky podporované jistými úlevami pro kastrované psy – je v zájmu společnosti, aby se nepřemnožovala nechtěná zvířata. Nekastrovaná zůstávají zvířata chovná, ale není to pravidlem. Myslím, že to vždy bude o lidech a o jejich zodpovědnosti. Proč by fenka křížence nemohla mít štěňátka?? Pokud jim dokážeme najít důstojný domov plný lásky….
…velký omyl!!…Může a nemusí to tak být. Fenka může mít ve vyšším věku méně intenzivní projevy , které vy nezpozorujete ve formě krvácení, ale plodná být ještě může. Není řídkým jevem, že majitel přivede třináctiletou fenku, která „nějak přibrala“ a zjistíme,že je týden před porodem.
…je to častá obava a má reálné opodstatnění…Metabolismus a aktivita psa a feny se kastrací mění, proto je vhodné myslet na tuto eventualitu předem a krmit kastrované zvíře speciálními krmivy, připravenými nutričními odborníky právě pro tento účel.
…tzv. pokastrační inkontinence se opravdu vyskytuje u určitého procenta kastrátů zejména velkých plemen, a to zhruba 3 roky po zákroku. Momentálně máme na trhu nehormonální přípravek, který tento problém velmi úspěšně řeší.
…fenka je v době hárání atraktivní pro všechny psy – a jestliže je volně v zahradě, bude jistější /kvůli ní i kvůli plotu/, bude-li kastrovaná. Na druhé straně, pes-samec ničí plot, aby se dostal na svobodu, takže i v jeho případě má kastrace své opodstatnění.
všude slyšíme /a jsme z toho už často unavení/že se vstupem do EU musíme TO či ONO…myslím však, že vyspělost země se opravdu posuzuje i podle vztahu ke zvířatům…
Jsem veterinářka. Proto se snažím zastávat se práv zvířat, ale respektuji i potřeby lidí…Je naší povinností přistupovat rozumně k nekontrolovanému rozmnožování psů a koček, neboť tato zvířata, jsou-li v nadměrném počtu, ztrácejí šanci prožít slušný a důstojný život.
Dnes už není prostor pro zdivočelé smečky psů, volně se potulující venkovem nebo perifériemi měst, nebo pro mnohočetné kolonie koček, obývajících půdy venkovských stavení.
Život se změnil.Změnili jsme ho my. Proto musíme modifikovat také svoje postoje a návyky z minulosti.
Nemůžeme zůstat „milovníky svobody a volného množení“, ale přitom zároveň požadovat kontrolu nad chorobami, volným pohybem bezprizorních zvířat, žádat od útulků,aby nás zbavily pohledu na toulavé opuštěné duše.
Proto myslím, že být rozumný, nepřispívat k dalšímu přemnožování zvířat a být schopný poskytnout domov těm zvířatům, která jsou již na tomto světe, to je postoj prezentující vyspělého člověka.Je jedno, ze které jsme země. Takové, v nejlepším smyslu slova uvědomělé chování, je projevem vyspělosti našeho ducha.
Více informaci o kastraci koček, kastraci psů najdete na našich nových stránkách kastračního centra
Žádné komentáře doposud nebyly přidány.
Nebušická 128
164 00 Praha 6
Přidat komentář